Somatická psychológia cez prístup BMC (Body-Mind Centering®) prináša princíp, ktorý sa volá cyklus spokojnosti (Satisfaction cycle). Tento cyklus pozostáva z piatich základných neurologických vzorcov, ktorými sú oddanie sa, odtlačenie sa, natiahnutie sa, uchopenie, pritiahnutie (yield, push, reach, grasp, pull). Tieto pohybové vzorce sa vyvíjajú v našom tele počas prvého a druhého roku nášho života, prvé dva dokonca už v prenatálnom období. Cyklus spokojnosti je napríklad vtelený v sacom reflexe, ktorý môžeme pozorovať u bábätka hneď po narodení. Môžeme ho pozorovať u dieťaťa naťahujúcom sa po hračke, ďalej v jeho prvých krôčkoch a vôbec v našej každodennej činnosti. Zdravý vývoj každého z týchto piatich vzorcov ovplyvňuje nielen naše zdravé pohybové schopnosti, ale aj naše emocionálne a mentálne postoje a pochody počas celého nášho života.
Rada by som v tomto článku podrobnejšie rozobrala prvý vzorec tohoto cyklu yield-oddanie sa, pretože je z môjho pohľadu veľmi dôležitý, keďže je odrazovým mostíkom, zdrojom a výživnou pôdou pre nasledujúce vzorce. V dnešnej uponáhľanej spoločnosti zameranej na výkon sme zväčša automaticky orientovaní a smerovaní na push-odtlačenie sa, reach-natiahnutie, grasp-uchopenie a pull-pritiahnutie, ale ani jednu z týchto akcií nemôžeme dôkladne vykonať, ak najprv nedôjde k yield. Oddanie sa totiž vždy predchádza všetkým ostatným po ňom nasledujúcim vzorcom cyklu a môžeme povedať, že prepája predchádzajúci cyklus s nasledujúcim. Každú činnosť by sme mali začínať oddaním sa, alebo spočinutím a ukončiť oddaním sa, či spočinutím.

Pozrime sa na jednoduché natiahnutie sa po predmete dieťaťom. Dieťa sedí na podlahe a aniž by si to uvedomovalo, odovzdáva jej svoju váhu - oddáva sa jej. Zrazu upúta jeho pohľad predmet-hračka. Dieťa sa ešte viac vnorí do podlahy - odovzdá jej svoju váhu, nadviaže s ňou kontakt-vzťah, z ktorého čerpá podporu a na základe tejto podpory sa potom odtláča, naťahuje, uchopuje a nakoniec si priťahuje predmet svojej túžby k sebe, na čo následne opäť s dôverou odovzdáva celú svoju váhu podlahe. Bez úplného odovzdania sa podlahe, čiže spočinutia na podlahe, spoznanie a nadviazanie vzťahu s ňou, len ťažko nastane plnohodnotné odtlačenie sa od nej. Chcem zdôrazniť, že oddanie sa (yield) nie je kolaps, ale aktívne a bdelé spočinutie, ktoré slúži buď ako príprava pred odtlačením sa, alebo ako prechodná spojnica medzi dvoma činnosťami, keď ešte v tele alebo v mysli dochádza, či spracováva sa cyklus činnosti predchádzajúcej a my sa v ďalšom oddaní či spočinutí ladíme na činnosť novú.
Somatická psychológia predkladá, že bez úplného spočinutia (yield) nemôžu byť zdravé nasledujúce kroky tohto cyklu, že bez úplného oddania sa (yield), či dokonca chýbajúceho oddania sa, zvyšné kroky cyklu sú závislosťou. Keď bez uzemnenia tápame okolo seba, či už v hmotnom, vzťahovom, alebo intelektuálnom svete a snažíme sa uchopiť, mať a privlastňovať, míňame sa s naším skutočným zámerom. Nevieme od čoho sa vlastne odtláčame. Nevieme, čím je naše odtlačenie podporené. Ak nedosiahneme uzemnenie, spočinutie a ukotvenie, všetko za čím sa naťahujeme nevychádza z pevného zámeru, ale z eufórie, emócie, nespracovanej túžby až z baženia. Zmietame sa vo svete chcenia bez porozumenia prečo niečo chceme. A väčšinou, aj keď sa nám podarí niečo dosiahnuť, či privlastniť, cítime sa potom často unavení alebo sklamaní.
Prečo tomu tak je? Nuž odtlačili sme sa od neukotveného, či dokonca nepoznaného zámeru - odtlačili sme sa bez úprimného spočinutia. Naše odtlačenie nemalo pevnú pôdu pod nohami a tým sú naše nasledovné akcie cyklu neúplné, vysiľujúce až zmätené, či už hovoríme o úkone na fyzickej, emočnej alebo mentálnej úrovni. Keby sme vždy úprimne spočinuli pred akoukoľvek akciou na mentálnej alebo emočnej úrovni, prišli by sme na to, čo sa naozaj nachádza za naším chcením. Čo nám má nami vytúžený predmet, činnosť, postavenie, či človek priniesť, aký pocit naplniť. Keby sme úprimne spočinuli-yieldli a navnímali si ozajstný zámer našej túžby, odtlačili by sme sa po ňom správnym smerom a v rozvahe svojich síl a možností a tak si pritiahli do života to, čo nám naozaj chýba a nie pomýlené ciele, ktoré nás len vysiľujú a vedú z cesty. Na fyzickej úrovni by nám plné oddanie sa podlahe prinieslo kvalitné a zdravé pohybové uskutočnenie ostatných vzorcov na dokončenie cyklu bez nadmerného vysilenia sa.
Okrem už spomínanej výživnej pôdy pre push-reach-grasp-pull, je yield aj vzorcom budujúcim dôveru a pocit patrenia. Keď babätko zakúsi v náruči rodiča, v ktorej je mu umožnené v bezpečí spočinúť a odovzdať sa pocit dôvery a patrenia, vtlačí sa to do jeho citového poľa a v dospelosti dokáže naväzovať vzťahy založené na zdravých základoch týchto dvoch cností. Nemusí si potom dosycovať dlhy a chýbajúce pocity drankaním, či neprimeranými očakávaniami od partnerov či partneriek. Objatiami a odovzdávaním sa do náruče mu je vštepované, že žije v bezpečnom svete a na základe tohoto presvedčenia si ho aj tvorí.
Yield ďalej pestuje vzťah k nášmu vnútornému svetu a v schopnosti uvedomovania si ho. Pre mňa spočinutie na podlahe v autentickom pohybe (Authentic Movement), alebo spočinutie v meditácií otvára brány k vnútorným svetom, k nevedomiu a k ďalším úrovniam vnímania. Tiež k vnímaniu a uvedomovaniu si the Self - môjho Ja. V týchto stavoch prehlbujem svoj zdroj životnej sily a energie, z ktorého potom čerpám do ďalšej tvorby, ale aj do rozvahy pri prienikoch a stretoch s vonkajším okolím. Pravidelný a vedomý yield moju osobnosť značne posilňuje a obohacuje.
Yield nám prináša aj odpočinok a načerpávanie energie pre zvyšnú časť cyklu. Podobne ako to robí naša matka Zem, aj my by sme mali prechádzať v každom dni a zároveň počas celého roka úplným cyklom yield-push-reach-grasp-pull. V zime spočívať, menej pracovať, odpočívať a tak zhromažďovať energiu na teplejšie a tým pádom aktívnejšie ročné obdobia, presne tak, ako to robí príroda. Viesť svoju pozornosť do vnútra a tak sa vnárať a trebars aj upratovať vo vnútorných svetoch, či preskladávať a triediť myšlienky a plány na ďalší rok. A potom takto oddýchnutí, plní síl a čistých a jasných stanovísk odraziť sa (push) s prvými klíčkami do jari, do konania, do rastu, do tvorby. V lete dosiahnuť (reach) vrchol svojej tvorby a aktivity, a následne na to zozbierať a užiť si ovocie našej tvorby (grasp), aby sme sa mohli na jeseň pomaly sťahovať (pull) a stišovať do odpočinku zimy (yield).
Verím, že yield v sebe skrýva ešte veľa ďalších kvalít, ktoré nie sú spomenuté v tomto článku. Pozývam Vás praktikovať ho a tým tie kvality objaviť a tak zušľachtiť celý cyklus spokojnosti vo vašom tele. Zároveň si budete tak môcť prehĺbiť jeho zdravý priebeh nielen v tele, ale aj v dosahovaní kvalít a cností, ktoré prináša na iných úrovniach, ako bolo už spomenuté vyššie.
Napríklad pred akýmkoľvek odtlačením, natiahnutím, uchopením a pritiahnutím, sa dokážete ukotviť a zavnímať si, čo vlastne od situácie, človeka, či predmetu chcete, aký pocit vám má naplniť. Robte tak aj pri veľkých rozhodnutiach, plánoch, túžbach a lákadlách, ale robte tak aj pri činnostiach, ako je naloženie si jedla na tanier, naliatia si ďalšej šálky kávy, surfovaní po sociálnych sieťach, sľubovaní, či pri prechode z jednej činnosti do druhej a podobne. Praktikovanie yieldu v kontakte s podlahou, spolutanečníkmi, ale aj s priateľmi a rodinou cez fyzikalitu tela, alebo cez čaro zdieľania, kde druhá strana pozorne počúva, vám môže pomôcť opäť si vybudovať a upevniť pocit dôvery a spolupatričnosti. Yield vám dovolí upratať si vaše túžby a plány, usporiadať si myšlienky, spoznať sámého/samú seba. Vedomý yield môže byť kľúčom otvárajúcim dvere do vašej duše a vašich skrytých svetov. Nasledujte prírodu a odpočívajte spolu s ňou, vnímajte cykly dňa a tiež spočívajte keď sa stíši aktivita dňa do ticha noci.
Viac o cyklu spokojnosti a jeho jednotlivých vzorcoch sa môžete dozvedieť, ale hlavne si ho zakúsiť a ztelesniť s podporou lektora v programe Vědomé Tělo, Praha.
S úctou,
Comentários